Читать книгу Collins Easy Learning Irish Verbs: Trusted support for learning - Collins Dictionaries - Страница 15

Оглавление

6 athraigh change, athrú, athraithe

an aimsir chaite/the past tense

d’athraigh mé

d’athraigh tú

d’athraigh sé/sí

d’athraíomar

d’athraigh sibh

d’athraigh siad

athraíodh/hathraíodh

níor athraigh

ar athraigh?

gur athraigh

nár athraigh

níor athraíodh/níor hathraíodh

ar athraíodh?

gur/nár athraíodh

1sg d(h)’athraíos, 2sg d(h)’athraís, 2pl d(h)’athraíobhair M 1pl d’athraigh muid UC 3pl d’athraíodar MC aut. hathraíodh MCU

an aimsir láithreach/the present tense

athraím

athraíonn tú

athraíonn sé/sí

athraímid

athraíonn sibh

athraíonn siad

athraítear

ní athraíonn

an athraíonn?

go n-athraíonn

nach n-athraíonn

1pl athraíonn muid C 3pl athraíd (siad) M athraim, athrann sé/muid etc. U rel. a athraíos

an aimsir fháistineach/the future tense

athróidh mé

athróidh tú

athróidh sé/sí

athróimid

athróidh sibh

athróidh siad

athrófar

ní athróidh

an athróidh?

go n-athróidh

nach n-athróidh

athróchaidh U

1sg athród, 2sg athróir M 1pl athróidh muid C athróchaidh mé/muid etc. U rel. a athrós/a athróchas

an modh coinníollach/the conditional mood

d’athróinn

d’athrófá

d’athródh sé/sí

d’athróimis

d’athródh sibh

d’athróidís

d’athrófaí

ní athródh

an athródh?

go n-athródh

nach n-athródh

d’athróchadh U

1sg d’athróchainn, 3sg d’athróchadh sé/siad etc. U 1pl d’athródh muid C

an aimsir ghnáthchaite/the imperfect tense

d’athraínn

d’athraíteá

d’athraíodh sé/sí

d’athraímis

d’athraíodh sibh

d’athraídís

d’athraítí

ní athraíodh

an athraíodh?

go n-athraíodh

nach n-athraíodh

1pl d’athraíodh muid C 3pl d’athraíodh siad U Ba ghnách liom athrú etc. U

an modh ordaitheach/the imperative mood

athraím

athraigh

athraíodh sé/sí

athraímis

athraígí

athraídís

athraítear

ná hathraigh

3pl athraíodh siad U

an foshuiteach láithreach/the present subjunctive

go n-athraí mé

go n-athraí tú

go n-athraí sé/sí

go n-athraímid

go n-athraí sibh

go n-athraí siad

go n-athraítear

nár athraí

1pl go n-athraí muid CU

Collins Easy Learning Irish Verbs: Trusted support for learning

Подняться наверх